Механізми трансформації

Механізм дозволяє розкладати і складати диван і, в основному, саме його схема визначає конструкцію і дизайн м’яких меблів. Існує досить багато різних механізмів трансформації меблів (більше 15-ти), проте найчастіше використовуються наступні: «французька» розкладачка; «книжка» або «клік-кляк»; «акордеон»; «викатний» і «дельфін».

«Французька» розкладачка.

Механізм, що найчастіше зустрічається (особливо в зарубіжних моделях м’яких меблів). Дозволяє використовувати будь-який, найфантастичніший дизайн, як в класиці, так і в модерні. Але не передбачає ніші для білизни. Має чотири класи виконання: економічний, напівортопедичний, ортопедичний і «щоденного сну».

Эконом-клас.  Як «спальне місце» використовується поліпропіленовий настил (аналог радянської розкладачки з якіснішим матеріалом тканини і пружинами, що не вискакують і не розтягуються) або металева сітка (аналог радянських залізних ліжок з металевою сіткою, лише вищої якості) плюс тоненький поролоновий матрац. Виспатися на такому дивані важко, але можна.

Напівортопедичний клас — під тканину додатково ставлять декілька ламелей. Ламелі виготовляються з клеєного шпону, якому методом пресування додається вигнута форма. Завдяки своїй формі і матеріалу (для ламелей використовується шпон берези або буку) ламель «працює» як пласка пружина. Цим, в принципі, і досягається ортопедичний ефект. Кращими (але дорожчими) вважаються букові ламелі.

Ортопедичний клас. Механізм має 12-14 поперечних ламелей. У його комплект так само входить поролоновий матрац (9 см.). Як правило, для матраца використовується стандартна (і найдешевша) марка поролону (СТ-2534). Якщо говорити про те, яким має бути (теоретично) ваш матрац — він має бути з поролону високої щільності і жорсткості. Попросіть виробника (салон, який торгує готовими меблями, цього зробити не зможе) замінити стандартний матрац на високощільний і жорсткий. А раптом він погодиться?

Механізм «щоденного сна» з’явився зовсім недавно, і не дивлячись на високу ціну, має стійкий попит у всьому світі. Його основна відмінність від вищеперелічених механізмів — наявність пружинного матраца, завтовшки 12-14 см. На цьому механізмі дійсно можна спати, і не лише гостям… Проте, не дивлячись на наявність пружинного матраца, цей механізм (а також всі нижченаведені) поступається нормальному ліжку.

«Французька» розкладачка передбачає використання механізму як гостьовий варіант. Це меблі, на яких зрідка повинні спати гості. Вона не розрахована на щоденне використання. Якщо Ви плануєте використовувати диван для щоденного сну, зверніть увагу на клас механізму і на матрац, який має бути (у ідеалі) з високоеластичного поролону, латексу або пружинного блоку.

«Книжка» або «клік-кляк».

Один з найпростіших і надійніших механізмів. Дозволяє розмістити під сидінням містку нішу для білизни. Механізм не має рухливих або таких, що обертаються, деталей, а саме вони виходять з ладу в першу чергу. Пам’ятаєте старі «добрі» радянські дивани, в яких цей механізм трансформації був практично єдиним? «Клік-кляк», і диван перетворюється на ліжко. Дуже часто, на жаль, ці дивани виголошували лише «клік», а «кляк» виходив з другого або третього разу. Не дивлячись на простоту, якість механізму залишала бажати кращого. Зараз на ринку представлені надійні і якісні механізми для диванів типу «книжка», не лише вітчизняні, але і зарубіжні. Проте, вітчизняні виробники практично не застосовують цей механізм трансформації. Можливо через те, що масове виготовлення неякісних м’яких меблів в «старі добрі часи» назавжди відбило у покупця бажання купувати «книжки».

«Викатний».

Один з найпоширеніших і надійніших механізмів. Спальне місце «викочується» з-під дивана. Для цього механізму важливо, щоб та частина каркасу, по якій їздить верхній ролик, була виготовлена з твердих порід деревини (у сосні ролик видавить канавку). Ще краще, якщо застосовується повністю металевий каркас. Зверніть увагу на матеріал, з якого виготовлені ролики, а також на їх діаметр (чим більше — тим краще). Неякісний або неправильно встановлений механізм може заклинювати. Зверніть увагу на плавність роботи.

«Дельфін».

Цей механізм застосовується, в основному, для кутових моделей меблів. Передня частина висувається методом «підйому за петлю», і витягує за собою додаткову подушку сидіння, яка є частиною спального місця. Ящик для постільної білизни прихований, як правило, не в самому «дельфінові», а в кутовому модулі. Зверніть увагу, наскільки легко Вам удалося розкрити такий диван. Хороший механізм дозволяє це робити без зусиль (або майже без зусиль).

«Акордеон».

Акордеоном він називається в Європі. У нас це — гармошка. У даній конструкції диван розкладається вперед за принципом «гармошки».